A masszázs jótékony hatásai a szervezetre
A masszázs emberi testet érő mechanikai behatások eredményeképp hatást gyakorol a bőrre, a bőr alatti kötőszövetre, az izmokra, a vér és nyirokkeringésre, a belső szervekre és az idegrendszerre. E hatások lehetnek közvetlen vagy közvetettek.
A bőrre
A bőr mechanikai ingerlése során legfelső, elhalt hámréteg leválik, a bőr megtisztul, fokozódik a regeneráció. A mechanikus ingerek a bőr ellenállását fokozzák, a bőr rugalmasabb, edzettebb lesz.
A kötőszövetre
A masszázs hatására a kötőszövet anyagcseréje fokozódik, a felszaporodott végtermékek kiürülése felgyorsul, magasabb lesz az oxigén- és tápanyag- ellátottság, ami a szervezet egészére kihat. A javuló anyagcsere javuló életfunkciókat eredményez, és nem utolsó sorban az immunrendszer hatékonyságának fokozódását.
A vér- és nyirokkeringésre
A mechanikus ingerek, figyelembe véve a masszázs fogásainak irányát, közvetlenül javítják a vénás vérkeringést: mivel a masszázs a szív irányába történik, így a fogások során a fekvő páciens visszereit mintegy kiürítjük, ezzel fokozva a vérnek a szív felé történő visszafolyását. A vénás áramlás fokozása mellett javul az adott terület szöveteinek oxigén-és tápanyagellátása, illetve a felszaporodott anyagcseretermékek eltávoznak.
Az izmokra
A vázizomzatban különféle hatások jönnek létre, alapvetően az izom aktuális állapotától függően. A túlműködtetett izmokat a masszázzsal részben közvetlen, részben pedig reflexes hatások révén el kell lazítani, így az izom vérellátása javul, és ezzel a további normofunkciót biztosíthatjuk. Az alulműködtetett izom esetében masszázzsal itt nem lazítást, hanem éppen ellenkezőleg, az izom tónusának fokozását kell elérnünk. A pangás megszüntetésével ezek az izmok is jobb állapotba kerülnek, itt azonban mindenképpen felmerül az aktív mozgatás /torna/ szükségessége, hogy a visszaesést elkerüljük.
Az idegrendszeri hatások
A masszázs a bőr és az izomzat ingerlésével az e területekben működő receptorokat /érzőideg-végződéseket/ ingerelve a szervezetből reflexválaszokat vált ki. Ezek a reflexek az érzőidegből indulnak ki, majd a központi idegrendszerbe futva ott a megfelelő területek ingerlésével specifikus válaszreakciókat, reflexeket váltanak ki.
A masszázs ellenjavallatai
Amennyiben az alábbiak közül bármelyik fennáll, a masszázst az adott tünet vagy betegség elmúlásáig halasztani kell. Így minden alkalommal jelezzük a masszőrnek, ha tünetet tapasztalunk!
- Heveny izületi (akut artritis, stb…) és egyéb gyulladások esetén.
- Lázas betegség esetén. (Ekkor nem a regeneráció, hanem csak a láz fokozódna!)
- Fertőzéses bőrelváltozások esetén. (A bőrgyógyásztól kérjünk igazolást a kezelhetőség tekintetében!)
- Mélyvénás trombózis esetén. (A vérrög elmozdulhat, s máshol okozhat elzáródást )
- Visszér gyulladás esetén. (varikositas visszeres csomók)
- Fokozott vérzékenységgel járó betegség esetén. (pl. trombózis után sincumar és marcumar szedésekor)
- Menstruáció első két napján. (később a deréktáj kihagyásával lehet)
- Rosszindulatú daganatos betegeknél. (Ez ellentmondásos, mert a masszázs serkenti a sejt szaporodást, tehát növeli a daganatot. Ugyan akkor tudott, hogy a daganat igazi okozóját az idegrendszernél kell keresnünk, s ha jobb lesz a közérzet a daganat sem fejlődik annyira.)
- Terhesség alatt óvatosan lehet csak masszírozni (ülve, hanyatt – és oldalt fekve). A fogások, csak simításokból állnak. Dörzsölni nem, illetve csak a nyaktájékon szabad.